Interwencja ZNP ws. przedszkoli i placówek pracujących stacjonarnie – 18.03.2021
22 marca 2021
Szanowny Pan Adam Niedzielski
Minister Zdrowia
Szanowny Panie Ministrze!
Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca się z wnioskiem o objęcie „rozszerzonymi zasadami bezpieczeństwa” nauczycieli i pracowników oświaty pracujących stacjonarnie, którzy nie zostali uwzględnieni w grupie placówek przechodzących na zdalne nauczanie od 20 marca w związku z III falą koronawirusa w Polsce.
Szanowny Panie Ministrze!
Wczoraj, 17 marca ogłosił Pan wprowadzenie „rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całej Polsce” i rekomendował Pan „pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe” ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną w Polsce i znaczącym wzrostem zakażeń COVID-19, za który już w większości odpowiada brytyjska mutacja koronawirusa.
Jak wynika z rządowego komunikatu: „Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe”. Te zasady nie dotyczą jednak nauczycieli i pracowników pracujących stacjonarnie i mających codziennie kontakt z dziećmi, uczniami i rodzicami.
Decyzja o wykluczeniu z tych zasad – m.in. nauczycieli wychowania przedszkolnego, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, szkół specjalnych czy nauczycieli prowadzących zajęcia praktyczne oraz pracowników administracji i obsługi pracujących stacjonarnie – jest dla nas niezrozumiała i w naszym odczuciu głęboko krzywdząca.
Czy brytyjska mutacja koronawirusa omija np. przedszkola, które pracują stacjonarnie bez żadnych ograniczeń związanych np. z liczbą dzieci? Wszyscy zdajemy sobie przecież sprawę, że zachowanie reżimu sanitarnego przez 10 godzin pracy z najmłodszymi dziećmi w przedszkolu jest prawie niemożliwe.
Przypominamy, że w listopadzie 2020 roku wystąpiliśmy do Głównego Inspektora Sanitarnego z wnioskiem o przywrócenie zapisów zwiększających bezpieczeństwo pracowników przedszkoli. Zaproponowaliśmy wówczas m.in.:
– wprowadzenie limitów powierzchni sal w przeliczeniu na liczbę dzieci – podobnie jak w okresie wiosennym 2020 r.,
– zmiany zapisu umożliwiającego łączenie grup,
– wprowadzenie zakazu przyprowadzania do przedszkola dziecka, o ile ma ono kontakt z osobą zakażoną lub przebywającą na kwarantannie (w większości przypadków dzieci bezobjawowo przechodzą zakażenie),
– wprowadzenie bezwzględnej zasady pierwszeństwa dostępu do opieki przedszkolnej dla dzieci rodziców pracujących na pierwszej linii walki z epidemią, a następnie dla rodziców pracujących poza domem, którzy nie mają możliwości zapewnienia opieki dla dzieci.
Niestety, choć minęło od tego czasu kilka miesięcy, żadne zasady zwiększające bezpieczeństwo w przedszkolach nie zostały wprowadzone na poziomie centralnym.
Szanowny Panie Ministrze!
Prosimy o przedstawienie danych, na podstawie których została podjęta decyzja o wykluczeniu z „rozszerzonych zasad bezpieczeństwa” nauczycieli i pracowników oświaty pracujących stacjonarnie m.in. w przedszkolach, szkołach i ośrodkach specjalnych, szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, wprowadzanych od 20 marca br. w związku z III falą koronawirusa w Polsce.
Z poważaniem,
Sławomir Broniarz /-/
Prezes ZNP
Źródło: www.znp.pl
Wniosek ZNP do MZ i MEiN o uruchomienie szczepień pracowników administracji i obsługi – 17.03.2021
Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się uruchomienia szczepień przeciw COVID-19 pracowników administracji i obsługi. Szczepienia tej grupy pracowników wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa osób pracujących stacjonarnie i mających kontakt z dziećmi oraz pozwolą na planowanie powrotu do zajęć stacjonarnych.
To pracownicy niepedagogiczni mają codziennie bezpośredni kontakt z uczniami biorącymi udział w stacjonarnych zajęciach, z rodzicami najmłodszych dzieci i z kadrą pedagogiczną. To oni odpowiadają za utrzymanie czystości i bezpieczeństwa w reżimie sanitarnym w szkołach i przedszkolach. Razem z nauczycielami tworzą jeden zespół pracowników danej placówki.
Aby zatrzymać transmisję koronawirusa na terenie szkoły, przedszkola czy placówki należy zadbać o bezpieczeństwo wszystkich pracowników m.in. umożliwiając im skorzystanie ze szczepień przeciw COVID-19. W ostatnich tygodniach taką możliwość otrzymali nauczyciele, a pracownicy administracji nie. Tę decyzję uznajemy za niezrozumiałą i wnioskujemy o natychmiastowe uruchomienie szczepień pracowników administracji i obsługi.
Szczepienia pracowników administracji i obsługi pozwolą na stworzenie strategii bezpiecznego powrotu do szkół (o powrocie do szkół w kwietniu mówił w ostatnich dniach Minister Edukacji i Nauki).
To nasz kolejny wniosek w sprawie szczepień pracowników oświaty w ciągu ostatniego miesiąca.
- 5 lutego 2021 r. wystąpiliśmy do ministra Michała Dworczyka z wnioskiem „o jak najszybszą korektę planu szczepień nauczycieli przeciw COVID-19 tak, aby możliwość zaszczepienia – równocześnie z nauczycielami pracującymi stacjonarnie – mieli również pracownicy obsługi i administracji pracujący stacjonarnie w przedszkolach, szkołach, poradniach i żłobkach”.
- Następnie 9 lutego br. przekazaliśmy „Stanowisko Prezydium Krajowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi ZNP w sprawie szczepień pracowników administracji i obsługi szkół i placówek”, w którym piszemy o naszym braku zgody na „wykluczenie pracowników administracji i obsługi z możliwości równoległego szczepienia z nauczycielami pracującymi stacjonarnie w szkołach i placówkach”.
- 23 lutego br. pracownicy administracji i obsługi zostali wpisani do specrozporządzenia covidowego do grupy I, co umożliwiłoby ich zaszczepienie tuż po nauczycielach. Jednak trzy dni później, 26 lutego rząd ich z tego rozporządzenia wykreślił.
Za błędną uważamy decyzję o wycofaniu pracowników administracji i obsługi z możliwości rejestracji na szczepienie, ponieważ pracownicy oświaty pracujący stacjonarnie codziennie mają kontakt z dziećmi i uczniami w przedszkolach i szkołach. Stoimy na stanowisku, że pracownicy administracji i obsługi w szkołach i przedszkolach powinni mieć możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19.
Związek Nauczycielstwa Polskiego ponawia apel o jak najszybszą korektę planu szczepień przeciw COVID-19 tak, aby możliwość zaszczepienia mieli również pracownicy administracji i obsługi pracujący w szkołach, przedszkolach, poradniach i placówkach.
Z poważaniem,
Sławomir Broniarz /-/
Prezes ZNP
Źródło: www.znp.pl
Pracownicy przedszkoli, szkół oraz szkół wyższych powinni mieć możliwość zaszczepienia się! – 02.03.2021
– Oczekujemy, że szczepienia nauczycieli będą kontynuowane. One są po to, by dzieci mogły wrócić do stacjonarnej nauki – powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP na dzisiejszej konferencji prasowej (2.03). – Chcemy, by szczepić mogli się również pracownicy administracji i obsługi, bo oni też mają codzienny bezpośredni kontakt z dziećmi.
To nawiązanie do wczorajszej wypowiedzi prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera ds. COVID-19, ws. szczepień nauczycieli i nauczycieli akademickich. Prof. Horban w porannej rozmowie wyraził opinię, że te szczepienia należy wstrzymać.
W konferencji wzięli udział także przedstawiciele Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP:
- prezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP Janusz Szczerba,
- Aneta Trojanowska, wiceprezes RSzWiN ZNP, I zastępca prezesa
- Błażej Mądrzycki, RSzWiN
którzy zaprezentowali Stanowisko RSzWiN ZNP w sprawie braku szczepień pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.
Stanowisko RSzWiN ZNP: SZCZEPIENIA DLA WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I NAUKI! EDUKACJA ZASŁUGUJE NA RÓWNE TRAKTOWANIE
22 lutego rozporządzeniem Rady Ministrów rozszerzono grupę pracowników oświaty i placówek wychowawczych, którym przysługuje szczepienie przeciwko COVID-19 w grupie pierwszej, m. in. o pracowników, którzy nie są nauczycielami, wychowawcami i pracownikami pedagogicznymi. W ten sposób stworzono możliwość szczepień w grupie priorytetowej wszystkim pracownikom zatrudnionym w systemie oświaty, łącznie z pracownikami administracji i obsługi.
Niestety, ustawodawca pominął w wymienionym Rozporządzeniu o dostępie do szczepień konieczność zaszczepienia również pracowników szkół wyższych niebędących nauczycielami akademickimi, którzy z racji codziennego kontaktu z nauczycielami i studentami są jednakowo narażeni na możliwość zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zaszczepienie tylko części pracowników uczelni wyższych przy jednoczesnym pominięciu pracowników niebędących nauczycielami akademickimi spowoduje, że transmisja wirusa SARS-CoV-2 nie zostanie zahamowana. Takie różnicowanie możliwości zaszczepienia się dla pracowników oświaty, a odmowy szczepień dla pracowników szkolnictwa wyższego jest absurdem i wielką niesprawiedliwością, a wręcz dyskryminacją, dodatkowo przyczynia się do dalszego rozprzestrzeniania pandemii i niewykształcenia odporności populacyjnej.
Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, także w Apelu z dnia 26 stycznia 2021 roku, w sprawie włączenia pracowników szkolnictwa wyższego niebędących nauczycielami akademickimi do pierwszej grupy szczepień, skierowanym do Ministra Edukacji i Nauki oraz do Ministra Zdrowia, powrót uczelni wyższych i instytutów badawczych do pracy w systemie kontaktowym jest NIEMOŻLIWY bez objęcia szczepieniami ich pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.
W związku z tym żądamy równego traktowania wszystkich pracowników uczelni wyższych i włączenia ich do pierwszej grupy szczepień. Jednocześnie żądamy równego traktowania całego systemu edukacji – od przedszkoli po uczelnie wyższe.
Pragniemy przy tym podkreślić, że nasze oburzenie jest tylko drobnym wyrazem nastrojów, panujących wśród osób pracujących w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki po ogłoszeniu informacji o wyłączeniu naszego środowiska z decyzji zawartych w rozporządzeniu z 22 lutego 2021 roku.
Prezydium Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki
Związku Nauczycielstwa Polskiego
Źródło: www.znp.pl
ZNP negatywnie opiniuje projekt rozporządzenia ws. wynagrodzenia zasadniczego – 26.02.2021
Projekt rozporządzenia MEiN ws. wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli nie przewiduje jakiegokolwiek wzrostu płac w 2021 roku!
ZNP negatywnie opiniuje projekt rozporządzenia ws. wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.
Żądamy wzrostu stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w wysokości co najmniej 10% z wyrównaniem od 1 stycznia 2021 r.
Źródło: www.znp.pl