Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału ZNP w Zielonej Górze

Skontaktuj się z nami

Związek Nauczycielstwa Polskiego
Oddział w Zielonej Górze

65-454 Zielona Góra
ul. Sikorskiego 15 d

tel. 68 320-22-64
e-mail - [email protected]

grudzień 2024
N P W Ś C P S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Edukacja włączająca

http://krakow-srodmiescie.znp.edu.pl/wp-content/uploads/2021/03/STOP-KOLEJNEJ-FERORMIE.jpg

Okręg Łódzki ZNP przygotował film przedstawiający zagrożenia związane z reformą kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami – 19.03.2021

MEN przygotowuje rewolucję w kształceniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pod eufemistycznym hasłem “Edukacja dla wszystkich”. Poważne zmiany czekają nie tylko szkoły specjalne i poradnie psychologiczno-pedagogiczne ale również szkoły ogólnodostępne i cały system oświaty. Okręg Łódzki ZNP przygotował film przedstawiający zagrożenia związane z reformą pt. „Stop reformie kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”.

Przypomnijmy, że zmiany dotyczą m.in. przeorganizowania zasad przyjmowania dzieci i młodzieży do przedszkoli, szkół i placówek specjalnych, a także stworzenia możliwości ich przekształcania w placówki ogólnodostępne.

Według ZNP będzie to prowadziło m.in. do:

>> stopniowej likwidacji szkolnictwa specjalnego i poradni psychologiczno-pedagogicznych,

>>pozbawienia dużej grupy dzieci możliwości wyrównywania szans edukacyjnych i właściwego wsparcia specjalistów i wykwalifikowanej kadry nauczycieli,

>> pozbawienia nauczycieli zatrudnionych w szkolnictwie specjalnym dodatków za trudne lub uciążliwe warunki pracy,

>> zwiększenia pensum specjalistów zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych (nawet do 30 godzin) i wykluczenia tej grupy nauczycieli z ustawy Karta Nauczyciela.

„Uważamy, że podstawowym celem planowanej reformy są oszczędności w wydatkach państwa na oświatę, co odbędzie się ze szkodą dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz nauczycieli zatrudnionych w szkolnictwie specjalnym i poradniach psychologiczno-pedagogicznych” – czytamy na Facebooku Okręgu Łódzkiego ZNP.

Prezydium Zarządu Głównego ZNP w swoim stanowisku z dnia 22 lutego br. domaga się wstrzymania prac nad tym projektem.

Film dostępny poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=XWQ8ze0qFaA&t=3s

 

Źródło: www.glos.pl

 

Stanowisko Prezydium ZG ZNP ws. projektu Edukacja dla wszystkich – 23.02.2021

 

Stanowisko Prezydium Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego z dnia 22 lutego 2021 roku w sprawie projektu „Edukacja dla wszystkich”

Prezydium Zarządu Głównego ZNP po zapoznaniu się z dokumentem Edukacja dla wszystkich – ramy rozwiązań legislacyjno-organizacyjnych na rzecz wysokiej jakości kształcenia włączającego dla wszystkich osób uczących się i wysłuchaniu opinii środowiska nauczycielskiego podczas licznych spotkań, domaga się wstrzymania prac nad tym projektem. Uwzględniając zastrzeżenia wniesione przez nauczycieli praktyków, rodziców i partnerów społecznych należy ponownie poddać proponowane rozwiązania szerokim konsultacjom społecznym.

Projektowane zmiany w opinii środowiska nauczycielskiego są kontrowersyjne i budzą ogromny niepokój spowodowany troską o rozwój i warunki kształcenia dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Rosną również obawy związane z możliwością utraty przez nauczycieli uprawnień wynikających z ustawy Karta Nauczyciela. Niekorzystne zmiany w zakresie statusu zawodowego nauczycieli nie są akceptowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego jako reprezentanta środowiska nauczycielskiego.

Utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego to okres niesprzyjający wdrażaniu tak poważnej zmiany w oświacie, dotyczącej wszystkich uczestników procesu kształcenia, zarówno dzieci i młodzieży, ich rodziców, jak też nauczycieli.

W tym trudnym dla wszystkich czasie należy z wielką wrażliwością rozważyć zasadność poszczególnych rozwiązań i postawić pytanie – czy kolejna tak poważna zmiana systemowa powinna obecnie mieć miejsce, zwłaszcza w sytuacji braku odpowiednich nakładów finansowych niezbędnych do modyfikacji infrastruktury szkolnej i znaczącego zwiększenia stanu zatrudnienia w oświacie.

Ponadto należy mieć na uwadze, że niedawne zmiany strukturalne w systemie oświaty doprowadziły do znacznego pogorszenia warunków kształcenia dzieci i młodzieży (liczne klasy, dwuzmianowość, braki kadrowe), w tych warunkach nie jest możliwe właściwe zabezpieczenie potrzeb uczniów i wychowanków wymagających szczególnego wsparcia. Rządzący nie mogą po raz kolejny w nieodpowiedzialny sposób reformować oświaty. Skutki mogą być katastrofalne.

Apelujemy o rozwagę – reformy w oświacie powinny być dokonywane w atmosferze dialogu z partnerami społecznymi, organizacjami samorządowymi oraz rodzicami uczniów i wychowanków.

za Prezydium Zarządu Głównego ZNP

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP

Źródło: www.znp.pl