Proponowana przez #ZNP ustawa zapewnia powiązanie nauczycielskich wynagrodzeń z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.
To gwarantuje, że pensje nauczycieli będą rosły wraz ze „średnią krajową”.
To rozwiązanie uniezależnia wynagrodzenia nauczycielskie od decyzji politycznych.
Wzrost tych wynagrodzeń byłby uzależniony od obiektywnego wskaźnika, jakim jest przeciętne wynagrodzenie w gospodarce ogłaszane przez GUS.
Inicjatywa ZNP została wniesiona do Sejmu w 2021 r. i trafiła do sejmowej „zamrażarki”, decyzją ówczesnej marszałek Elżbiety Witek (PiS). Dopiero w nowej kadencji Sejmu, w którym większość mandatów zdobyła Koalicja 15 października, inicjatywa została ponownie procedowana. Jej pierwsze czytanie odbyło się w styczniu 2024 roku, ale od tego czasu nadal nie toczą się prace w Sejmie. Dlatego tak ważna jest wypowiedź premiera podczas 43. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP o przyspieszeniu prac nad inicjatywą ZNP w Sejmie.
– Jedną z pierwszych decyzji Koalicji 15 października była najwyższa w historii podwyżka wynagrodzeń pedagogów. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących wzrosło o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych o 30%. Mimo tak dużego wzrostu zarobki w szkole wciąż są zbyt niskie, by przyciągać do zawodu młodych. Dlatego rząd nie ustaje w wysiłkach, by zwiększać jego prestiż – mówił premier.
Zobowiązuję się dzisiaj, że przyspieszymy prace nad projektem obywatelskim
– zadeklarował Donald Tusk, odnosząc się do projektu ZNP “Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”.
– Kluczowy dla przyszłości tego zawodu jest także szacunek społeczeństwa.
Niech stąd te słowa popłyną i od Was, i ode mnie do wszystkich polskich rodziców: szanujcie polskich nauczycieli, szanujcie polskie nauczycielki.
ZMIANY PRAWNE
Od momentu wniesienia projektu do Sejmu (2021 r.) zmieniły się uwarunkowania prawne. Dlatego uaktualnienia w obywatelskim projekcie wymagają m.in. niektóre wskaźniki zawarte w projekcie:
>> wzrosło przeciętne wynagrodzenie w gospodarce;
>> rząd Zjednoczonej Prawicy zmodyfikował stopnie awansu zawodowego (były cztery, są dwa).
Takie uaktualnienie projektu możliwe jest w toku prac parlamentarnych.
W ciągu dwóch lat zmieniła się również wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. W chwili składania projektu było to 5 168 zł, a np. w III kwartale poprzedzającego roku budżetowego – 7 194 zł. Stąd inna jest symulacja wzrostu wynagrodzenia w projekcie z 2021 roku a inna będzie teraz.
Dodatkowo w chwili składania obywatelskiego projektu wynagrodzenie zasadnicze stażysty stanowiło 73 proc. wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego, a obecnie stanowi już 81 proc.
Źródło: www.znp.edu.pl